2023-08-28 08:00

Jak spakować dziecko na kolonię?

Jak spakować dziecko na kolonie — kilka rad na początek

Pierwsze kolonie dzieci to najczęściej tygodniowe wyjazdy. Wydawać by się mogło, że to zaledwie kilka dni, więc pakowanie walizki będzie banalnym zadaniem. Z jednej strony tak, jednak pod uwagę należy wziąć to, że pogoda podczas takich wyjazdów może być nieprzewidywalna, więc trzeba przygotować dziecko zarówno na upał, jak i deszczowy dzień. Poza tym, podczas codziennego ubierania się czy przebierania dziecko nie będzie miało asysty w postaci rodzica u boku, więc będzie musiało wykonać to zadanie samodzielnie. Warto zadbać więc o to, aby rzeczy w walizce były funkcjonalnie poukładane, na przykład w gotowe zestawy. Wystarczy, że zwiniesz czy wsadzisz w osobny woreczek komplet na dany dzień, czyli bieliznę, koszulkę i spodenki. Znacznie ułatwi to zadanie, szczególnie młodszym dzieciom. Warto także zadbać o to, aby samo pakowanie odbywało się z udziałem dziecka. Dzięki temu będzie ono wiedziało, co znajduje się w walizce i kojarzyło, które ubrania są jego.


Ważną kwestią jest także to, w co spakujemy ubrania i akcesoria dla dziecka. Jeśli jest to wyjazd do ośrodka kolonijnego, hotelu czy pensjonatu, najlepiej sprawdzi się walizka na kółkach, którą w łatwy sposób dziecko będzie mogło przetransportować z autokaru do pokoju. Oczywiście na miejscu zawsze znajdzie się ktoś, kto w razie problemów pomoże dziecku, jednak warto zadbać o to, aby czuło się ono komfortowo. Nie należy także przesadzać z rozmiarem samej walizki, a więc nie pakować zbyt dużo. Jeśli dziecko wybiera się na obóz przetrwania czy wędrówkę z nocowaniem pod namiotami, zdecydowanie lepiej sprawdzi się pojemny i praktyczny plecak turystyczny. 


Warto pamiętać także o tym, że rodzice przeważnie otrzymują od organizatorów wyjazdu listę niezbędnych rzeczy. Zawsze mogą także indywidualnie skontaktować się i skonsultować kwestię, która jest dla nich problematyczna czy niejasna. Pierwszy wyjazd dziecka to nie lada wyzwanie i nawet jeśli do tej pory macie sporo wspólnych wycieczek na swoim koncie, to jednak nie to samo. Dlatego nie musicie się wstydzić czy obawiać prośby o poradę. Doświadczeni organizatorzy koloni doskonale wiedzą co powinno mieć dziecko ze sobą i jak przygotować plecak czy walizkę na różne ewentualności. 


Pamiętaj, że poniższa lista jest jedynie orientacyjna i zawiera zupełne minimum rzeczy, które powinno mieć ze sobą dziecko na wyjeździe. Możesz ją uzupełnić o to, co dziecko chce ze sobą zabrać, co lubi nosić i w czym czuje się dobrze. Pamiętaj, że taki pierwszy wyjazd jest stresujący nie tylko dla rodzica, ale przede wszystkim dla pociechy, a każda taka mała drobna rzecz może nieco poprawić jej samopoczucie. Zadbaj o to, aby pakowanie na kolonię było fajnie spędzonym wspólnie czasem, a nie stresującym momentem. 

Lista rzeczy na kolonie — podstawowy niezbędnik każdego dziecka

Zacznijmy od tego, że nie da się przygotować sztywnej listy, która obejmowałaby wszystkie rzeczy, które należy spakować dziecku na kolonie. Inne rzeczy potrzebne będą młodszym, a inne nieco starszym dzieciom. Listy będą różniły się także w zależności od miejsca, w które dziecko jedzie czy rodzaju obozu. Podczas pakowania pod uwagę należy wziąć także indywidualne potrzeby dziecka i jego charakter. Można jednak wyodrębnić te elementy, które są wspólne i przydadzą się zawsze na każdym wyjeździe.


Zacznijmy od garderoby. Pogoda w Polsce jest dość nieprzewidywalna i nawet jeśli prognozy mówią o upale i bezchmurnym tygodniu z pięknym słońcem, warto zabezpieczyć dziecko także na inną ewentualność. W ciągu tygodnia wszystko się może zmienić, a nagły front może przyciągnąć ze sobą deszczowe dni. I co wtedy? Z pewnością nie chcesz, aby Twoje dziecko opuściło wycieczkę tylko dlatego, że nie posiada kurtki przeciwdeszczowej czy długich spodni. Podczas pakowania warto zapytać także dziecko o zdanie, które koszulki chciałoby zabrać czy która bluza jest dla niego najwygodniejsza. Pamiętajmy, że ostatecznie to dziecko będzie w tym chodziło.

Lista rzeczy, które warto spakować dziecku na kolonie

 • Wygodne buty sportowe

 • Klapki pod prysznic

 • Sandały sportowe

 • Czapka z daszkiem lub inne nakrycie głowy

 • Kurtka przeciwdeszczowa

 • Kilka par krótkich spodenek

 • Kilka par długich spodenek

 • Wygodne, rozpinane bluzy

 • Ulubione t-shirty

 • Koszulki z długim rękawem na chłodniejsze dni

 • Wygody strój sportowy

 • bielizna

 • Piżamy

 • Kąpielówki

 • Ręczniki (jeden pod prysznic i jeden kąpielowy na basen czy plażę)

 • Ulubione wystrzałowe ubrania (na większości koloni odbywają się dyskoteki, pozwól dziecku więc dziecku zabłysnąć w swoich ulubionych ubraniach)


Jeśli chodzi o ilości, to powinny one być dobrane do długości trwania kolonii. Pamiętajmy także, aby zapakować dziecku kilka dodatkowych koszulek czy par skarpetek, w razie, gdyby miało potrzebę przebrania się w ciągu dnia. 


Ubrania to jednak nie wszystko. Dziecko powinno mieć ze sobą także podstawowe akcesoria higieniczne czy kosmetyki do ochrony przed słońcem, czy komarami. 

Dodatkowe akcesoria, które dziecko powinno mieć ze sobą

 • Pasta, szczoteczka do zębów

 • Płyn do kąpieli, gąbka do mycia

 • Szczotka do włosów, gumki i inne akcesoria

 • Mokre chusteczki

 • Środek ochronny przeciwko komarom i kleszczom (świetnie sprawdzą się także bransoletki)

 • Krem z filtrem UVA minimum 30 SPF

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Bidon na wodę

 • Prosty zegarek, który ułatwi kontrolę czasu

 • Podbita, ważna legitymacja szkolna

 • Wypełniona karta obozowa i karta informacyjna dotycząca podawania leków

 • Mały plecak na wycieczki

 • Portfel 


Poza tymi podstawowymi rzeczami zostawmy miejsce w walizce na coś, co dziecko będzie chciało zabrać ze sobą. Może być to ulubiona książka, która będzie towarzyszyła mu podczas bezsennych nocy czy kieszonkowa gra karciana, w którą będzie grało z kolegami z pokoju. Wszystko, co umili wolny czas i sprawi, że będzie czuło się pewnie, jest mile widziane. Warto pomyśleć także o ulubionej poduszcze jaśku, czy niewielkim pluszaku, który pomoże podczas chwilowej tęsknoty.


Oprócz rzeczy, które należy mieć ze sobą, są także takie, których brać absolutnie nie wolno. Chodzi tutaj głównie o elektronikę typu tablety, smartwatche z połączeniem z internetem czy telefony komórkowe i konsole do gier. Czy telefony są zawsze zabronione? Najczęściej można je spakować, jednak pozostają one w posiadaniu opiekunów. W większości przypadków dzieci mają wyznaczony czas, najczęściej podczas poobiedniego odpoczynku na telefon do rodziców. W tym czasie otrzymują telefony, które po jego zakończeniu wędrują ponownie do opiekunów koloni. 

Jak zapakować pieniądze dla dziecka?

Kwestia kieszonkowego to kolejny element, o który najczęściej pytają rodzice dzieci udających się na kolonie. Dawać czy nie dawać? A jak tak, to ile? W przypadku młodszych dzieci takie kwestie często są uregulowane i rodzice mogą to sprawdzić w informacjach obozowych. Często organizatorzy chcąc ułatwić pierwsze wyjazdy proponują możliwość oddania do dyspozycji opiekunów obozowych dzienne stawki, którymi mogłoby dysponować dziecko. To przydatne, szczególnie jeśli rodzice nie czują się pewni co do tego, jak dziecko radzi sobie z pieniędzmi i mają obawy, że mogłoby całe kieszonkowe wydać w pierwszym lepszym sklepie. Taki dzienny limit wydatków może być wtedy dobrym rozwiązaniem.

Lista rzeczy na kolonie nad morzem

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, lista rzeczy powinna być dopasowana także do rodzaju i miejsca wypoczynku. W przypadku koloni nad morzem warto zadbać więc o dodatkową parę kąpielówek czy stroju kąpielowego, na wypadek, gdyby poprzedni nie zdążył wyschnąć. Często zdarza się tak, że dzieci zapominają wyciągnąć go z plecaka czy torebki i następnego dnia muszą korzystać z mokrego, co jest bardzo nieprzyjemne. Poza tym warto zabrać ręcznik typu ponczo, który pomoże dziecku ogrzać się po chlapaniu w morzu. W tym przypadku szczególnie ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna z wysokim filtrem UVA. Warto także pamiętać, że kolonie nad morzem  to nie tylko plażowanie, ale także zwiedzanie. Jeśli w planie wycieczki jest wiele atrakcji i pieszych wycieczek, warto zadbać także o dodatkową parę obuwia sportowego na zmianę.

Lista rzeczy na obóz sportowy

Obozy sportowe to częsty wybór rodziców. Najczęściej dlatego, że takie wyjazdy organizowane są z grupami, do których na co dzień uczęszczają dzieci i dopasowane do ich zainteresowań. Jednak nie tylko, obozy sportowe ogólnorozwojowe to także oferta biur podróży na pierwsze kolonie dla dzieci. Po części dlatego, że każde dziecko lubi ruch i jest to fajny sposób spędzenia wolnego czasu i możliwość spróbowania wielu dyscyplin sportowych i wybrania swojej ulubionej formy, która być może przekształci się w pasję, a po części dlatego, że jest to zdrowa aktywność. Lista rzeczy na obóz sportowy powinna być dopasowana do przeważającej dyscypliny sportowej, która jest zaplanowana. Inne rzeczy przydadzą się na kolonię jeździecką, a inne na żeglarską. W przypadku ogólnych zajęć w formie zabaw wystarczy dodatkowa para wygodnego, sportowego obuwia i ubrania. Buty powinny być wygodne i sprawdzone. Nie należy kupować dziecku butów tuż przed wyjazdem, gdyż istnieje ryzyko, że będą one powodowały otarcia i dyskomfort. Późniejsze wycieczki nie będą ciekawą formą na spędzenie czasu i zdobycie nowej wiedzy, a jedynie przykrym wspomnieniem. W przypadku obozów tematycznych warto zadbać o akcesoria potrzebne w danej dyscyplinie: podczas obozu piłkarskiego mogą okazać się niezbędne korki czy halówki, a podczas obozu tanecznego stój czy dodatkowe obuwie do tańca.

AT0_6735.jpg
Do Wakacji pozostało
65 DNI