2023-06-02 15:00

Jak przygotować się na długą podróż autokarem?

Kilka podstaw na dobry początek

Wielogodzinna podróż autokarem najczęściej ma związek z obozem czy wakacjami za granicą na dłuższy okres czasu. Wybierasz się na obóz w Grecji autokarem? Pakując się na taką wyprawę, warto pamiętać o rozdzieleniu bagażu na ten, który powędruje do bagażnika i ten, który będziemy mieć przy sobie w autokarze. To właśnie tam należy spakować wszystkie niezbędne dokumenty czy portfel, a także jedzenie i gadżety, które ułatwią podróż. Jeśli jesteśmy już przy komforcie, to warto wspomnieć także o odpowiednim ubraniu na taką podróż. Najlepiej założyć coś wygodnego, w czym będziesz czuć się swobodnie. Warto także dopasować ubiór do różnych sytuacji i ubrać się warstwowo. 

Jakie miejsca w autokarze warto zająć?

Wybór miejsca w autokarze to kwestia własnych upodobań. Niektórzy uwielbiają podróżować z tyłu i to tam czują się wygodnie, a inni czują się pewniej, zajmując miejsca tuż przy kierowcy. Znajdą się także osoby, które wolą miejsca znajdujące się przy przejściu, aby móc swobodnie przemieszczać się w razie potrzeby do toalety. Pamiętaj jednak, że toaleta w autokarze, szczególnie po wielu godzinach jazdy, może emitować nieprzyjemne zapachy. To bardzo indywidualna kwestia, którą każdy powinien rozważyć osobiście. Czy istnieją jednak odgórne przesłanki co do tego, jakie miejsce warto zająć w autokarze? Jeśli pod uwagę weźmiemy kwestię bezpieczeństwa, to tak. Specjaliści uważają, że najbezpieczniejsze miejsca znajdują się pośrodku pojazdu z daleka od drzwi czy toalety.


Jadąc na obóz we Włoszech autokarem, pamiętaj o tym, że wybierając dane miejsce, będziesz musiał spędzić w nim kilkanaście godzin. Przemyśl więc dobrze swoją decyzję. 

Co zabrać do jedzenia na długą podróż autokarem?

Nawet w nowoczesnym autokarze nie zastaniemy warunków, które pozwolą nam na zjedzenie komfortowo pełnego obiadu czy kolacji. Należy więc dostosować pożywienie do możliwości. Najlepiej spakować gotowe produkty, które są wygodne do jedzenia w czasie drogi, a więc takie, którymi się nie ubrudzimy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby były to pożywne produkty, zawierające wysoki indeks kaloryczny, ale jednocześnie zdrowe i lekkostrawne przekąski. To pozwoli Ci zaspokoić głód na dłużej i jednocześnie czuć się lekko.


Jedzenie na długą podróż — czego nie warto jeść?

Podróż autokarem nie jest najlepszym czasem na eksperymenty, nie powinniśmy więc zabierać rzeczy, których wcześniej nie jedliśmy i nie wiemy, jak na nie zareaguje nasz organizm. Nie powinny być to także produkty moczopędne, gdyż częste chodzenie do toalety w autokarze może być uciążliwe. Powinniśmy więc ograniczyć wyjątkowo soczyste owoce, a także kawę. Nie powinniśmy zabierać także produktów, które mogą powodować zaparcia. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji nie pomaga w trawieniu, a w połączeniu z ciężkimi produktami może spowodować, że podróż skończymy z uciążliwymi zaparciami. Objawem, którego także pragniemy uniknąć w podróży, są wzdęcia. Nie dość, że powodują nieprzyjemne dla nas odczucia, to mogą jeszcze dodatkowo wprawić nas w zakłopotanie wydostającymi się z naszych jelit odgłosami. 

Gadżety, które sprawią, że podróż będzie bardziej komfortowa

Wielogodzinna podróż np. na obóz w Bułgarii autokarem wymaga od nas solidnego przygotowania się. Trzeba pamiętać, że w tym miejscu będziemy nie tylko siedzieć czy jeść, ale także spać. Aby drzemka była bardziej komfortowa, warto zabrać ze sobą wygodną poduszkę i koc lub specjalną poduszkę podróżną. Taki rogal zakładany na szyję sprawi, że unikniesz niewygodnej pozycji, a po wyjściu z autokaru nie będziesz cierpieć na ból karku. Koc sprawi, że nie tylko nie zmarzniesz podczas drzemki, ale także będziesz czuć się bardziej komfortowo.


Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną, to pamiętaj o zażyciu specjalnej tabletki, która pomoże przetrwać Ci podróż. W przypadku wielogodzinnej podróży może okazać się, że będzie konieczność wzięcia jej ponownie, dlatego pamiętaj, aby zabrać opakowanie ze sobą. Pomocne w niwelowaniu mdłości może okazać się także żucie gumy lub ssanie cukierków.


Podróż może umilić także ulubiona książka, a także serial lub film na tablecie. Podczas zasypiania może pomóc Ci kojąca muzyka, która pomoże zagłuszyć ewentualne rozmowy sąsiadów. Tutaj pomocne mogą być także zatyczki do uszu i opaska na oczy. Pamiętaj także, aby zabrać ze sobą słuchawki. Sąsiedzi na siedzeniach koło Ciebie niekoniecznie będą chcieli słuchać tego razem z Tobą.


Aby czuć się podczas podróży swobodnie, możesz zabrać także podstawowe artykuły higieniczne. Całkowite minimum to chusteczki i chusteczki nawilżane. To przedmioty, które mogą uratować Cię z wielu opresji. Pamiętaj także o zabraniu ze sobą torebek foliowych, które ułatwią Ci przechowywanie śmieci.

Do końca Wakacji pozostało
44 DNI