Apteczka dla dziecka na wakacje zawiera przede wszystkim różnego typu akcesoria medyczne niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Nie są to żadne skomplikowane przedmioty, a większość z nich kupimy za kilka złotych. Podstawowe wyposażenie obejmuje:
plastry (warto wybrać kilka plastrów różnej wielkości),
bandaż,
Nożyczki (w niewielkim rozmiarze),
gaziki jałowe,
środek do dezynfekcji ran,
środek po ukąszeniach owadów.
Sprawdzony organizator kolonii zapewnia oczywiście pomoc medyczną, jednak proste czynności, takie jak na przykład opatrzenie otarć czy aplikacja kremu na ukąszenie komara, wychowawca może wykonać we własnym zakresie. Do apteczki warto także włożyć kremy z filtrem UV i środki na oparzenia słoneczne. Niektórzy uważają, że są to kosmetyki, dlatego pakują je osobno - bez względu na usytuowanie w walizce, nie należy o nich zapominać. Dla dzieci odpowiedni będzie filtr 50 albo przynajmniej 30.
Apteczka dla dziecka na wyjazd powinna zawierać przede wszystkim te leki, które pociecha przyjmuje na stałe. Wychowawca musi zostać powiadomiony o fakcie ich przyjmowania; istnieje też możliwość przekazania mu konkretnych medykamentów zgodnie z wytycznymi lekarza. Ponadto warto wyposażyć dziecko w:
leki przeciwbólowe,
leki przeciwgorączkowe,
lek na biegunkę,
probiotyk,
leki przeciwalergiczne,
elektrolity,
krople do oczu i nosa.
Leki na wyjazd dla dziecka muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach tak, aby z góry było wiadomo, co to za specyfik. Z drugiej strony nie trzeba wkładać do apteczki od razu 50 tabletek - z powodzeniem wystarczy jeden blister.
Obóz za granicą to poważny wyjazd, do którego trzeba się dobrze przygotować. Choć rodzice skupiają się na tym, jakie leki dla dziecka na wyjazd za granicę włożyć do apteczki, powinni pamiętać przede wszystkim o tych dostępnych wyłącznie na receptę. Bandaże, środki przeciwbólowe czy maść na ukąszenia zawsze można dokupić, ale ze zdobyciem recepty na lek mamy o wiele większy problem. Apteczka na wyjazd dla dziecka powinna być podpisana, natomiast w środku powinna znajdować się lista z zawartością.
Wakacyjna apteczka dla dziecka to na ogół środki pierwszej pomocy, jednak nawet tych dziecko nie może używać samodzielnie. Wychowawca, mając zgodę rodziców, może podać podopiecznemu leki, które ten przywiózł ze sobą na kolonie. Warto zatem dobierać je indywidualnie, zwracając uwagę na przykład na ewentualne uczulenia. W razie wątpliwości, przed wyjazdem można skonsultować się z pediatrą. Wyjeżdżając za granicę, konieczne jest też wyrobienie karty EKUZ - można to zrobić w dowolnym oddziale NFZ w Polsce.